Skrevet 04-12-2006 af Alun Biggart - Print - Send til en ven -
Forskerteamet undersøgte effekten af ultraviolet lys på symptomer som inflamerede luftveje og lunger.
15 - 30 minutters eksponering for ultraviolet lys umiddelbart inden eksponering for allergener reducerer væsentligt astma-lignende symptomer.
UV eksponeringen fik forsøgsmusene til at producere en slags celler, der kan overføres til andre mus før de bliver sensibiliseret for et allergen, og det vil forebygge udviklingen af de symptomer i den anden mus.
Forskerne mener, at det betyder, at sollys kan undertrykke specifikke immuniære reaktioner, og de arbejder på at forstå denne mekanisme endnu bedre.
De forventer at deres studie af astma og ultraviolet lys vil tage flere år at færdiggøre.
Inden for de seneste år er der kommet så meget ny forskning om sollysets helbredende virkning - f.eks. at det hjælper din krop til at danne naturligt D-vitamin og at det fremmer vejrtrækningen - at det ikke vil være nogen overraskelse hvis det bekræftes i de videre studier, at naturligt solskin kan reducere udviklingen af astmasymptomer.
Faktisk kan sollys også hjælpe til at forebygge:
Som dagene bliver kortere her i Danmark, kan det i bedste fald være problematisk at få sin daglige dosis solskin.
Bor man et sted hvor det er svært at få nok sollys om vinteren vil jeg anbefale at tage et tilskud af D-vitamin - i form af en god kvalitet torskelevertran.
Torskelevertran kan også hjælpe dig til at få omega-3 fedtsyrer ind i din kost, hvilket er en anden måde at bekæmpe astma og andre sygdomme på.
Kilde: The Australian October 24, 2006
Luk solen ind i dit liv - Klik her for at læse mere
Jeg værdsætter, at du vil besøge min side og læse denne artikel. Hvis du kan lide artiklen, så klik på DEL nedenunder så vi sammen kan sprede budskabet.
Jeg elsker, når folk kommentere på mine artikler, så brug formular nedenunder.